Jak kupić auto?

Pan Artur Osuch 
Rzeczoznawca w Polskim Związku Motorowym w Lublinie doradzi wszystkim kupującym JAK KUPIĆ AUTO?

Kupując auto przede wszystkim powinnyśmy wyłączyć wszelkie emocje aby kupować rozumem a nie sercem. Do tego przyda się nam osoba postronna, która spojrzy na to chłodnym okiem. Niezbędny może okazać się fachowiec w dziedzinie motoryzacji, który sprawdzi nam auto pod każdym względem. Jeśli natomiast musimy poradzić sobie sami, podaję kilka cennym uwag na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie pojazdu.

Pierwszym etapem przy zakupie są ogólne oględziny. Po wybraniu interesującego nas egzemplarza samochodu powinniśmy zadać parę pytań ad eksploatacji poprzednich Właściceli pojazdu ( o przeszłości pojazdu), czy był to pojazd sprowadzony, czy zakupiony w Polsce. Następnie sprawdzamy ogólny stan pojazdu. Kompletację pojazdu, czyli czy wszystkie elementy są zamontowane z samochodu z danego rocznika, czy wszystkie opony są tego samego producenta, tej samej marki, wycieki płynów eksploatacyjnych z pojazdu, sprawność osprzętu pojazdu (klimatyzacja, sterowanie lusterek, itd.). Oczywiście nie zapominajmy o stanie technicznym pojazdu, a przede wszystkim, czy miał uszkodzenie na podstawie różnic barw lakieru, oraz sprawdźmy powłokę lakierową czujnikiem do lakieru. Różnice w grubości powłoki lakierowej na elementach odejmowalnych nie dyskwalifikują pojazdu. Najważniejszym jest aby elementy konstrukcyjne nie były uszkodzone. W takim przypadku odstąpił bym od zakupu danego egzemplarza pojazdu.

Po pozytywnej weryfikacji wcześniejszych elementów, przystępujemy do do sprawdzenia nr VIN, czyli Vehicle Identification Number to system identyfikacji pojazdów. Został ustandaryzowany od początku lat 80., towarzyszy wszystkich pojazdom jakie spotkasz na drogach. 17 znaków, które się na niego składają mówią o wszystkim co może pomóc zidentyfikować samochód: producenta, rok produkcji, zakład i numer konkretnego egzemplarza właśnie.Dzięki temu mamy pewność, że każdy samochód jest unikalny. Można go odczytać bezpośrednio z pojazdu oraz z dokumentów rejestracyjnych pojazdu.

W polskim dowodzie rejestracyjnym jest on zapisany w polu "E". W pojazdach jest on ulokowany w różnym miejscu, w zależności od producenta czy modelu auta. Musi być on nabity lub wypalony elektroiskrowo na elemencie konstrukcyjnym pojazdu oraz musi być w pełni czytelny (nie może być skorodowany, uszkodzony), dodatkowo musi być umieszczony w postaci tabliczki lub naklejki znamionowej. W nowych pojazdach numer często jest widoczny w postaci naklejki za przednią szybą (VIN publiczny).
Jeżeli nie potrafimy zlokalizować miejsca umieszczenia numeru, to warto podjechać na SKP i poprosić diagnostę o pomoc. Oczywiście jeżeli szukamy nowego samochodu to wielu ogłoszeniodawców wpisuje taki numer w ogłoszeniu o sprzedaży auta i to już pozwala nam na jego sprawdzenie.
Na podstawie numeru VIN możemy dowiedzieć się wielu informacji o pojeździe. Będą to: marka, model, rok produkcji lub rok modelowy, data produkcji, rodzaj paliwa, typ silnika i nadwozia (sedan, hatchback, kombi, cabrio, itp), fabryka, w której wyprodukowano pojazd, rynek, na który wyprodukowano pojazd, kolor pojazdu i tapicerki oraz wyposażenie pojazdu z jakim opuszczał fabrykę. Oczywiście może się to różnić w zależności od producenta.
Również na podstawie numeru poznać można informacje o:
- kradzieżach ( Policja oraz wyspecjalizowane Firmy),
- przeglądach w stacjach kontroli pojazdu (od 2014 roku z przebiegiem),
- akcjach serwisowych prowadzonych dla danego pojazdu przez producentów,
- szkodach komunikacyjnych pojazdu,
- aukcjach internetowych na których pojazd był sprzedawany.
Nie zapominajmy o sprawdzeniu formalności, tzn. czy osoba sprzedająca jest właścicielem pojazdu, ewentualnie czy posiada upoważnienie do sprzedaży. Okazany dokument możemy sprawdzić wraz z dowodem osobistym Sprzedającego. 

Nie bójmy się zaproponować obecnemu Właścicielowi auta aby umówić się na sprawdzenie w autoryzowanym serwisie danej marki pojazdu. Wtedy mamy pewność kompleksowego sprawdzenia auta.

 

 

 

mini logo
© Giełda samochodowa Elizówka - 2017. Projekt i wykonanie - Freeline.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij